Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two magnets are suspended by a given wire one 45°, the wire has to be twisted through 540° whereas with the second magnet, the wire requires a twist of 360° for the same deflection. Then the ratio of magnetic moments of the two magnets is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

11 / 7

b

3 / 2

c

4 / 3

d

7 / 6

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If C is torque per unit angular twist of the wire, then for a twist ϕ,

τ=Cϕ=MBsinθ.

In the 1st case, ϕ1=540°-45°=495°, θ1=45°

In the 2nd case, ϕ2=360°-45°=315°, θ2=45°

 C495°=M1Bsin45° and C315°=M2Bsin45°

Dividing (i) by (ii), we get M1M2=495315=117

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring