Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two metallic plates A and B each of area 5×10-4 m2 are placed parallel to each other at separation of 1 cm. Plate B carries a positive charge. A monochromatic beam of light, with photons of energy 5eV each, starts falling on plate A at t=0 so that 1016 photons fall on it per square meter per second. Assume that the photoelectron is emitted for every 106 incident photons. Also assume that all the emitted photoelectrons are collected by plate B and the work function of plate A remains constant at the value 2eV.

The number of photoelectrons emitted up to t=10s is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5×106

b

0.5×107

c

50

d

5×107

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Area of plates =5×10-4 m2

Number of photoelectrons emitted up to t=10s

n=no of photons falling in unit area in unit time×area×time106

n=1106(10)16×5×10-4×(10)

n=5×107

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring