Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two non conducting circular rings A and B, each of radius a = 30 cm are placed coaxially with their axes horizontal in a uniform electric field E=105NC1 directed vertically upwards as shown in figure. Distance centres of these rings A and B is h = 40 cm. Ring A has a positive charge q1=10μC while ring B has a negative charge of magnitude q2=20μC. A particle of mass m = 100 gm and carrying a positive charge q=10μC is released from rest at the centre of the ring A. The velocity when it has moved a distance of 40 cm is (g=10m/s2)  
Question Image
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6 m/s

b

62m/s

c

65m/s

d

67m/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The weight of particle is balanced by external electric field force.
 U1=U0+Kqq1aKq(q2)a2+h2
 U2=U0+Kqq1a2+h2+Kq(q2)a
 U1=U2+12mv2
 v=62m/s 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring