Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two objects P and Q, travelling in the same direction start from rest. While the object P starts at time t=0 and object Q starts later at t=30  min. Object P has an acceleration of  40 km/h2 . To catch P at a distance of 20 km, the acceleration of Q should be 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100km/hr2

b

160km/hr2

c

80km/hr2

d

40km/hr2

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

P starts   t=0     Qp=40  km/hr2
Time taken by P to cover 20 km, 
 S=ut+12at2t=2Sa  =2×2040=1hour
Time taken by Q=112hour=30min=12hr

  aQ=2st2=2×20(12)2=160  km/hr2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring