Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two parallel rails with negligible resistance are 10 cm long. They are connected by a 5.0Ω resistor. The circuit also contains two metal rods having resistance of 10Ω and 15Ω along the rails. The rod are pulled with constant speed 4.00 m/s and 2 m/s. A uniform magnetic field of magnitude 0.01 T is applied perpendicular to the plane of the rails. The current in the 5Ω resistor is k55mA. Find k. 

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 ε1=BlV1=1250V
 ε2=BlV2=1500V
 125010i5i1=0 …(1)
 20i1+15i=1500 …(2)
 k=8

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring