Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two parallel vertical metallic rails AB and CD are separated by 1m. They are connected at the two ends by resistances R1 and R2 as shown. A horizontal metallic bar PQ of mass 0.2 kg slides without friction, vertically down the rails under the action of gravity. There is uniform horizontal magnetic field of 0.6T perpendicular to plane of the rails. It is observed that when the terminal velocity attained, the power dissipated in R1 and R2 are 0.76 W and 1.2 W respectively. Find the terminal velocity of bar in m/s. (g=9.8 m/s2)

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When bar attains terminals velocity BIL=mg

I=0.2×9.80.6×1=9.83, e is emf induced in rod and eI=P1+P2

e=0.76+1.29.8/3=1.96×39.8=0.6 V and e=BvTl

vT=eB=1 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring