Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two particles A and B are situated on a rigid body at a distance d = 2m apart. Particle A has a velocity of 10/ms at an angle of 60° and particle B has velocity V at an angle 30° as shown in figure. The distance d between A and B is constant. The angular velocity of A with respect to B is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

103rad/s

b

53rad/s

c

53rad/s

d

103rad/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Distance d is constant , i.e.,  
Vcos 30=ucos 60
Or V32=102  or  V=103m/s
Magnitude of angular velocity of B with respect to A is 
ω=usin 60vsin 30d
=(10)32103122=53532=53rad/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring