Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two particles A  and B  seperated by a distance (2R)  are moving counter clockwise along the same circular path of radius (R ) each with uniform speed (V). At time t=0A is given a tangential acceleration of magnitude  a=72V225πR . Then A  collides B after certain time and angle covered by A.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The time lapse for the two bodies collide is  5πR6V

b

The angle covered by A  is   11π6

c

Angular velocity of A is   11V5R

d

The radial acceleration of A  is  289V25R

answer is A, B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

α=atR=72V225πR2;ω0A/B=0

θ=ω0A/Bt+12αt2;π=0+1272V225πR2t2

t2=50π2R272V2;t=56πRV;θA=ωAt+12αt2

θA=VR56πRV+12×72V225πR250π2R272V2

=56π+π=11π6

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring