Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two particles of mass m and 2m respectively are connected by a rigid rod of negligible mass and slide with negligible friction in a circular path of radius r on the inside of vertical circular ring. If the system is released from rest at  θ=0.
                           Question Image                        
 

               Column A Column B                                                         
(P)  Velocity of the particles when        θ=450   (1)2gr(1213)
(Q) Maximum velocity of the particles             (2) Zero
(R) Velocity when  θ satisfies the equation       2sinθ+cosθ1=0(3) 2gr3
(S) Velocity when     θ=900                                (4) 2gr3(51)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

P-1; Q-4; R-1; S-2;

b

P-2; Q-3; R-4; S-1;

c

P-1; Q-2; R-3; S-4;

d

P-1; Q-4; R-2; S-3;

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(A) for  θ=450, let height raised by A is  hA and that lowered by B is hBthen      2mg(hB)=mghA+1/2(3m)v2         
32v2=2ghBghA  . . . (i)
 hB=rcos45=r2
 hA=r(1cos45)=rr2
Putting in equation (i)
 32v2=2g(r2)g(rr2)
 v2=2gr3[2r2r+r2]
 v=2gr[1213]
At angle  θ                                   hA=r(1cosθ)                                                                                                                                                                                                 

  so equation (i) is now

 2grsinθ=gr(1cosθ)+32v2                                                                                                 v2=2gr3(2sinθ+cosθ1)                                                                                                    v=2gr3(2sinθ+cosθ1)                                                                                                                                                                                                                                    

 when        2sinθ+cosθ1=0                                                                                                 then   v=0                                                                                                                              also        d(v2)dθ=2vdvdθ=2cosθsinθ=0           
when     2cosθ=sinθ                                                                                                               

 Tanθ=2
 cosθ=15
 sinθ=25
     vmax=2gr3(225+151)                                                            
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring