Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two projectiles are thrown from the same point simultaneously with same velocity 10 ms-1. One goes straight vertically while other at 60° with the vertical. What will be the distance of separation between the two after 1 second of their throw?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 m

b

5 m

c

20 m

d

10 m

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here for the projectile thrown at 60° with the vertical.
Horizontal velocity = 10 sin 60° = 53ms1
vertical velocity = 10 cos 60° = 5 ms-1
Horizontal separation Δx=53×1=53
Vertical separation = h1 - h2
Δy=10t12gt25t12gt2=(10×15×1)=5m
displacement |r|=(53)2+52=10m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring