Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two roads have crossed each other at right angles. An observer P is at a distance of 30 m from the crossing O. A car is moving towards the crossing O at a speed of 16 m/s and at the same time emitting sound wave at a frequency 192 Hz. When the car is at a distance of 40 m from the crossing, the frequency of sound received by the observer is (velocity of sound in still air = 320 m/s)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 Hz

b

236 Hz

c

220 Hz

d

210 Hz

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

 

 

 

 

 

cosθ=OCCP=40402+302=45

f=f01-vccosθv=1921-16320 x 45Hz

f=200 Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring