Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two satellites A and B revolve round the same planet in coplanar circular orbits lying in the same plane. Their periods of revolutions are 1 h and 8 h, respectively. The radius of the orbit of A is 104 km. The speed of B relative to A, when they are close in km/h is [AIIMS 2018]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

zero

b

2π  ×  104

c

3π×104

d

π  ×  104

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,   TA=1 h,TB=8 h

and                  rA=104 km

From Kepler's law,   TA2TB2=rA3rB31282=1043rB3

  rB3=64×1043

  rB=4×104 km

Speed of satellIte  A,vA=2πrATA=2π×1041

                                      =2π×104 km/h

Speed of satellIte   B,vB=2πrBTB=2π×4×1048

                                       =π×104 km/h

The speed of B relative to A when they are close,

vBA=vA-vR=2π×104-π×104

      =π×104 km/h

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring