Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two satellites S1  and  S2 revolve around a planet in coplanar circular orbits in the same sense. Their periods of revolution are 1 hour and 8 hours respectively. The radius of orbit of  S1   is   104km. When S2 is closest to S1, The angular speed of S2 as actually observed by an astronaut in S1   is   πX rad/hr. What is the value of X?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

As according to Kepler’s 3rd law of planetary motion, so we have
[T1T2]2=[r1r2]3 i.e.,  [18]2=[104r2]3 or,  r2=4×104km
Time period of a body in circular motion is
T=2πrv,V=2πrT So, |v¯2v¯1|=2π[r1T1r2T2] i.e.,|v¯2v¯1|=2π|4×1048~1041|=π×104km/hr

b) When they are closest to each other and moving in the same direction.

|vnet|=|v¯2v¯1|=π×104km/hr andr¯net=|r¯2r¯1|=(4×1041×104) =3×104km So,  ωnet=|vnet||r¯net|=π×1043×104=π3rad/hr

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring