Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two seconds after projection, a projectile is moving at 30° above the horizontal. After one more second it is moving horizontally. If g = 10ms-2, the velocity of projection is  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 m/s 
 

b

103 ms-1

c

203 m/s

d

10 m/s 
 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given:

Time after projection: 2 seconds

Angle above the horizontal: 30°

Acceleration due to gravity: g = 10 m/s^2

Time to reach maximum height is 3 seconds

usinθg=3

First, let's determine the horizontal and vertical components of the projectile's velocity after 2 seconds.

The horizontal component of velocity remains constant throughout the motion because there are no horizontal forces acting on the projectile.

ucosθ=vcos30°

for vertical upward motion between them,

vsin30°=usinθ-g×2=30-20

v=20m/s

ucosθ=vcos30°=20cos30°

usinθucosθ=tanθ=30103=3

θ=60°

u=203m/s

Hence the correct answer is 203 m/s.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring