Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two solids A and B having molar masses 200 and 300 react to form another solid C as shown

2A(s)+3B(s)C(s)

If ΔHcombustion  of A, B and C are -200, -300 and -400kj respectively then maximum heat which can be released at constant pressure if total 2600 g of A and B is taken, is given by :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 KJ

b

450 kJ

c

1800 kJ

d

900 KJ

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

In the reaction we have,

2A(s)+3B(s)C(s)ΔH=2ΔHcombustion of A(s)+3ΔHcombustion of B(s)  ΔHcombustion of C(s) =2(200)+3(300)(400) =900kJ

Maximum heat will be released when A and B are taken in mole ratio as ratio of their stoichiometric coefficient (i.e., 2 : 3 Let moles of A be 2x and moles of B be 3x

2x×200+3x×300=2600gx=2

Moles of A taken = 4; Moles of B taken = 6 Heat released = 900 x 2 = - 1800 kJ (900 kJ is released when 2 mole of A react with 3 mole of B)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring