Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two spherical bodies of same materials having radii 0.2 m and 0.8 m are placed in same atmosphere. The temperature of the smaller body is 800 K and temperature of bigger body is 400 K. If the energy radiated from the smaller body is E, the energy radiated from the bigger body is (assume, effect of the surrounding to be negligible)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

256 E

b

 E

c

64 E

d

16  E

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The energy radiated by a body is given by Stefan-Boltzmann law, which states:

P=σAeT4P = \sigma \cdot A \cdot e \cdot T^4

where:

  • PP is the power radiated,
  • σ\sigma is Stefan-Boltzmann constant,
  • AA is the surface area of the body,
  • ee is the emissivity of the material (same for both bodies, as they are made of the same material),
  • TT is the absolute temperature of the body.

Step 1: Energy radiated from the smaller sphere (PsP_s):

For the smaller sphere:

  • Radius, rs=0.2mr_s = 0.2 \, \text{m},
  • Temperature, Ts=800KT_s = 800 \, \text{K},
  • Surface area, As=4πrs2=4π(0.2)2

The power radiated is:

Ps=σ(4πrs2)eTs4=σ4π(0.2)2e(800)4P_s = \sigma \cdot (4 \pi r_s^2) \cdot e \cdot T_s^4 = \sigma \cdot 4 \pi \cdot (0.2)^2 \cdot e \cdot (800)^4

Step 2: Energy radiated from the bigger sphere (Pb):

For the larger sphere:

  • Radius, rb=0.8mr_b = 0.8 \, \text{m},
  • Temperature, Tb=400KT_b = 400 \, \text{K},
  • Surface area, Ab=4πrb2=4π(0.8)2.

The power radiated is:

Pb=σ(4πrb2)eTb4=σ4π(0.8)2e(400)4P_b = \sigma \cdot (4 \pi r_b^2) \cdot e \cdot T_b^4 = \sigma \cdot 4 \pi \cdot (0.8)^2 \cdot e \cdot (400)^4

Step 3: Ratio of energy radiated (Pb/PsP_b / P_s):

Take the ratio of the powers radiated by the bigger and smaller spheres:

PbPs=σ4π(0.8)2e(400)4σ4π(0.2)2e(800)4\frac{P_b}{P_s} = \frac{\sigma \cdot 4 \pi \cdot (0.8)^2 \cdot e \cdot (400)^4}{\sigma \cdot 4 \pi \cdot (0.2)^2 \cdot e \cdot (800)^4}

Simplify:

PbPs=(0.8)2(0.2)2(400)4(800)4=1

So:

The energy radiated from the bigger body is equal to the energy radiated from the smaller body:

Pb=Ps=E

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two spherical bodies of same materials having radii 0.2 m and 0.8 m are placed in same atmosphere. The temperature of the smaller body is 800 K and temperature of bigger body is 400 K. If the energy radiated from the smaller body is E, the energy radiated from the bigger body is (assume, effect of the surrounding to be negligible)