Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two tall buildings  are 30 m apart.   The speed  with which a ball must  be thrown horizontally  from a  window 150 m above the ground in  one  building so that it enters a  window 27.5m from  the ground  in the other building is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8ms1

b

2ms1

c

6ms1

d

4ms1

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Since the ball is thrown horizontally, it travels  with uniform velocity in the horizontal  direction while it also accelerates in vertical  direction due to gravity
Given :
Distance travelled in horizontal direction =  30m
Distance travelled in vertical direction (150- 27.5) m
Assumption :
Horizontal velocity (v)=u
Total time taken = t
g=9.8ms2
Now, Horizontal  distance = ut (speed x time )
Ut = 30 _____ (i)
Vertical distance =12gt2
12gt2=122.5
Put the value of t from equation (i) to Eq. 
(ii) 12(9.8)3042=122.5u2=9.8×30×302×122.5u=6=6m/s
Hence option B is correct.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring