Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two tuning forks A  and B  having a frequency of 500 Hz each are placed with B to the right of  A  An obsever in between the forks is moving towards  B with a speed of 25 m/s.  The speed of sound is 345 m/s and the wind speed is 5 m/s from  A to  B.  Calculate the difference in the two frequencies heard by observer. (Hz)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 72.5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let the fork at  A be source S1  and the fork at  B source S2.   For the sound from  S1:
Apparent frequency  =f1=f(vV0vVs)
Here v=345+5=350  m/s as wind and sound are in same directions.
V0=+25 m/s, Vs=0  m/s
f1=500(350253500)=464.3 Hz
For the sound from source S2:v=3455=340  m/s as wind is in opposite direction to that of sound.
Vs=0 m/s, V0=25  m/s
f2=f(vV0vVs)=500(v(25)v0)=500×365340
=536.80 Hz
f2f1=(536.80464.30)=72.5  Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring