Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two vertical parallel rectangular glass plates are partially submerged in water. The separation between the plates is d=0.2mm and the width of each plate is l=10cm. Assume that the water between the plates does not reach the upper edges of the plates and the contact angle is θ=0°. The surface tension of water is T=7×102N/m and the density of water is ρ=103kg/m3. Then choose the CORRECT option(s). (g=10m/s2)

Question Image

 

 

 

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The water rises upto height h=7cm between the plates

b

The water rises upto height h=14cm  between the plates

c

The force of mutual attraction between the plates is  2.45N

d

The force of mutual attraction between the plates is 9.8N

answer is A, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

 

 

 

 

 

 

 

2Tl=ρdlhg h=2Tρgd=2×7×102103×10×2×104=7×102m = 7 cm

Force of mutual attraction between the plats is

F=0hρgyldy=ρglh22 =103×10×0.10×7×10222=4.92=2.45N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring