Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Vapour density of  N2O4 at  600C  is found to be 30.6.  The degree of dissociation of  N2O4  is approximately 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10%

b

40%

c

50%

d

20%

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Degree of Dissociation of N2O4 at 60°C

The vapour density of N2O4 at 60 °C is found to be 30.6.
Calculate the degree of dissociation.

For An ⇄ nB:

α = (D - d) / [d (n-1)]
D = Initial vapour densityd = Equilibrium vapour density

MN2O4 = 92
D = MN2O4 / 2 = 92 / 2 = 46
d = 30.6
n = 2

α = (46 - 30.6) / [30.6 (2 - 1)]
α = 15.4 / 30.6 = 0.5032

Degree of dissociation = 0.5032 × 100% = 50.32%

Explanation: The calculation uses the change in vapour densities and the relationship with number of molecules at equilibrium.
Approximately half of the N2O4 is dissociated at 60 °C.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring