Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Velocity-time graph for a body of mass 10 kg is shown in figure. Work-done on the body in first two seconds of the motion is

 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

-9300 J

b

12000 J

c

-4500 J

d

-12000 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, m=10 kg, t=2 s

u=50 m s-1   at  t=0 s

 

Question Image

a=νt=50-00-10=-5 ms-2

Speed of the body at t=2 s

ν=u+at=50+(-5)×2=40 ms-1

Using work energy theorem, 

Work done on the body = change in kinetic energy of the body

W=122-12mu2=12×10×402-12×10×502

       =5×(40-50)(40+50)=-4500 J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring