Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Voltage rating of a parallel plate capacitor is 500V. Its dielectric can withstand a maximum electric field of  106V/m. The plate area is 104m2. What is the dielectric constant, if the capacitance is 15pF? (Take, ε0=8.86×1012C2/Nm2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.8

b

8.5

c

4.5

d

6.2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

As we know, capacitance of a capacitor filled with dielectric medium
C=εoKAd
And potential difference between plates is
E=Vdd=VE
So by combining both Eqs(i) and (ii) we get
K=CVε0AE …(iii)
Given,  C=15pF=15×1012F
V=500V,E=106Vm1
A=104m2 and  ε0=8.85×1012C2N1m2
Substituting values in Eq.(iii), we get
K=15×1012×5008.85×1012×104×106=8.47=8.5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring