Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Water drops fall from roof of a building 20m high at regular time intervals. If first drop strikes the floor when sixth drop begins to fall, the height of third drop from ground at that instant is  g=10m/s2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12.8m

b

10 m 

c

9 m 

d

7.2 m 

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

5Δt=2×2010Δt=25s=0.4s
Height of 3rd drop from ground 

=H12g(3Δt)2=2012×10(1.2)2=12.8m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Water drops fall from roof of a building 20m high at regular time intervals. If first drop strikes the floor when sixth drop begins to fall, the height of third drop from ground at that instant is  g=10m/s2