Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Water drops from a leaky tap are falling, at regular time intervals, on the ground 125 cm below the tap. The first drop strikes the ground when the· sixth drop just begins to fall. What is the height from the ground· of the third drop when the first drop strikes the ground? Take g = 10 ms-2 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

70 cm

b

60 cm

c

80 cm

d

50 cm 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The time t taken by the first drop to strike the ground is given by

    h=12gt2  t=2hg=2×1.2510=0.5 s

 At this time, the sixth drop just emerges from the tap.

 Hence the time interval between consecutive drops = 0.55= 0.1 s. Therefore, the time for which the third drop has fallen is

 t3=0.1+0.1+0.1=0.3 s The height through which the third drop falls in 0.3 s is

          h3=12gt32=12×10×0.32                         =0.45 m=45 cm 

The height of this drop above the ground when the sixth drop just begins to fall = 125 - 45 = 80 cm.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring