Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Water flows through a horizontal tube of diameter 8cm and length 1km at the rate of 40 liters/s. Find the pressure difference required if ηwater=0.01 poise

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.98×105 dyne /cm2

b

1.98×105 dyne /cm2

c

2.98×105 dyne /cm2

d

3.98×105 dyne /cm2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

d=8cm=8×102mr=d2=4×102m; L=1km=1000m;Q=40 lit sec=40×103m3sec; η=0.01 poise =0.01×101Pas
We know that, Q= flow rate =πPr48ηL
Pressure difference, P=Q(8ηL)πr4 

On substituting the values, P=3.98×105dynecm2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring