Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What force does water exert on the base of a house tank of a base area of 1.5 m2 when it is filled with water up to a height of 1m? [Consider, Density of water = 103kgm−3 and g=10ms−2]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3 × 104 N

b

5 × 104 N

c

4.5 × 104 N

d

1.5 × 104 N

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, 
The base area of tank (A) =1.5m2
Height of the tank (h) =1 m
g=10ms−2
The density of water (d) =103kgm−3

We can use the equation of pressure to calculate the liquid's pressure at a certain depth. 
Pressure = h x ρx g
We also know that,
Pressure = ForceArea

Force exerted by water =Pressure × Area =  h x ρx g ×A 

Force =1×103×10×1.5

Force =1.5×104 N

Therefore, the force exerted by the water in the tank will be 1.5×104 N.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
What force does water exert on the base of a house tank of a base area of 1.5 m2 when it is filled with water up to a height of 1m? [Consider, Density of water = 103kgm−3 and g=10ms−2]