Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What inductance would be needed to store 1.0 kWh of energy in a coil carrying a 200 A current? (1 kWh=3.6×106J)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given energy is 1.0 Kwh
First, we will convert into joules by using the below conversion 1Kwh =3.6×106J
So, energy becomes in joules as,
First it will convert into joules by using the below conversion
1KWh=3.6×106J
So, energy becomes in joules as
E=3.6×106Ji=200AL=?
Now we put these value in above formula we get,
3.6×106=12×L×(200)27.2×106=L×40000L=720000040000L=180H
The value of inductance needed to store 1.0KWh of energy in a coil carrying current a 200A current is 180H. The SI unit of inductance is Henry, and it is represented by the symbol H.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring