Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is approximately the centripetal acceleration (in units of acceleration due to gravity on earth, g = 10 ms-2) of an aircraft flying at a speed of 400 ms-1 through a circular arc of radius 0.6 km?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

26.7

b

30.2

c

16.9

d

13.5

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Here, v = 400 ms-1

          r = 0.6 km = 0.6× 103 m

         g = 10 ms-2

Centripetal acceleration,

    ac = v2r = (400 ms-1)20.6 ×103 m

         = 16×104 m2s-20.6 × 103m = 16 ×100.6ms-2

        = 26.7 × 10 ms-2

In the units of g ( = 10 ms-2), the centripetal acceleration is 26.7

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring