Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the mass of sodium sulphate required to prepare its 20% (mass per cent) solution in 100g of water?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

50g

b

25g

c

Cannot be determined

 

d

12.5g

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
- Mass percent (mass %) = 20%

- Mass of water = 100g

- Mass percent formula:

Mass % = (Mass of solute / Mass of solution) × 100

Mass of solution = Mass of solute + Mass of water

Let the mass of sodium sulphate be x.

x / (x + 100) × 100 = 20

x = 0.2 × (x + 100)

x = 0.2x + 20

0.8x = 20

x = 20 / 0.8 = 25

Correct Answer: 25g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring