Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the mass of the precipitate formed when 50 mL of 16.9 %  solution of AgNO3 is mixed with 50 mL of 5.8% NaCl solution? 

(Ag=107.8, N=14,O=16,Na=23,Cl=35.5)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.5 g

b

7 g

c

14 g

d

28 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

16.9% solution of AgNO3 means 16.9 g of AgNO3 in 100 mL of solution.

16.9 g of AgNO3 in 100 mL solution = 8.45 g of AgNO3 in 50 mL solution. 

Similarly, 5.8% of NaCl in 100 mL solution = 2.9 g of NaCl in 50 mL solution.

The reaction can be represented as :

                      AgNO3+NaClAgCl+NaNO3

Initially       8.45/170        2.9/58.5

                =  0.049 mol    = 0.049 mol

Finally            0                        0           0.049 mol    0.049 mol

  Mass of AgCl precipitated =0.049×143.3

                                                                         =7.027 g

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring