Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the minimum pH required to prevent the precipitation of ZnS in a solution that is 0.01MZnCl2 and saturatedwith 0.1M H2S ?

Given: Ksp of ZnS=10-21,Ka1×Ka2=10-20

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1       

b

 4

c

0       

d

3                     

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Ksp=Zn+2S-2=10-21, S-2=10-210.01=10-19, For H2S, Ka1×Ka2=H+2S-2H2S=10-20 H+2=0.1×10-2010-19=0.01, Hence,H+=0.1 Therefore,pH=1

 

 

 

 

 

 

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring