Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the molarity of a 0.500 molal aqueous solution of calcium nitrate that has a density of 1.045 gmL-1

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.500 M

b

0.567 M

c

0.522 M

d

0.483 M

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Molarity =0.5mol/kg

 densily =1.045gm/L=1.045×10-3kg/m3103

1 L=1000ml=1000cm3

=1.045kg/m3

 Molarity = moles  has (kg) Mass (k)=¯ moles  Molarity =moles0.5

 

 Volume = mass  dansity = moles 0.5×11.045m3

 Molarity = moles  volume 

=moles moles 0.5×11.045×10-3  L=0.5×1.045103=0.5225×103(mol/L)

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring