Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the pH of a solution obtained by dissolving 0.0005 mole of the strong electrolyte, calcium hydroxide, Ca(OH)2to form 100 ml of a saturated solution (aqueous)?KW=1.0×10-14 mole2Liter-2

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12.0

b

3.0

c

9.8

d

11.7

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

M=n×1000V(mL)

n = 0.0005

Ca(OH)2; Electron. F = 2[Base's Acidity ]

M=0.005×1000100=0.005

N=n1(M)

=2(0.005)=10-2M

POH=-log10OH=-log1010-2=2

pH = pOH = 14

pH = 14 − 2 = 12

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring