Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the time (in sec) required for depositing all the silver present in 125 ml of 1M AgNO3 solution by passing a current of 241.25 amperes ? (1F = 96500 coulombs)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100

b

1000

c

10

d

50

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Moles of AgNO3= Molarity ×V(ml)1000=1×1251000=0.125 moles

Ag++ e-Ag

1 mole Ag requires 1 mole of e-.

0.125 moles of Ag requires = 0.125 moles of  electrons = 0.125 X 96500 c 

since , Q= i X t 

0.125 X 96500 = t X 241.25

t= 50 sec. 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring