Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the volume (in ml) of 0.1 M potasium permanganate solution required to completely oxidise 100 ml of 0.5 M ferrous sulphate solution in acidic medium?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100

b

200 

c

50 

d

 20 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

M1​=0.1M

M2​=0.5M

V1​=?

V2​=100ml

Balanced eq is

10FeSO4​+2KMnO4​+8H2​SO4​=5Fe2​SO4​+2MnSO4​+K2​SO4​+8H2​O

Formula follows

n2​×M1​×V1​=n1​×M2​×V2​

10×0.1×V1​=2×0.5×100

V1​=100ml

Hence the correct answer is (D)100

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring