Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the work function of metal if the light of wavelength 4000Ao generates photoelectron of velocity 6 x 105 ms-1 from it?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.1 eV

b

3.1 eV

c

0.9 eV

d

4.0 eV

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

hv=hv0+12mu2=W+12mu2 W=hv12mu2=6.626×1034×3×1084000×101012×9×1031×6×1052=4.97×10191.62×1019=3.35×1019J=3.35×10191.6×1019eV=2.1eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
What is the work function of metal if the light of wavelength 4000Ao generates photoelectron of velocity 6 x 105 ms-1 from it?