Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the work function of the metal if the light of wave length 4000A0 generates photo electrons of velocity 6×105ms1

 (mass of e=9×1031, v=3×108ms1,h=6.6×1034J  1ev=1.602×1019J)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.1 ev 

b

2.1 ev

c

0.9 ev

d

4.0 ev

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

K.E=hvωo       hv=cλωo=hvK.E       K.E=12mv2ωo=6.6×1034×3×1084×103×101012×9×10316×1052       =5×1091.62×1019=3.38×1019J1ev=1.602×1019J  ?     =3.38×1019J         =2.1ev

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring