Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What is the work function of the metal if the light of wavelength 4000A0 Generates photoelectrons of velocity 6×105m/s From it? (Mass of electron =9×10-31kg, Velocity of light =3×108ms1 Planck’s constant =6.626×1034Js Charge of electron =1.6×1019coulombs )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.1 eV

b

3.1 eV

c

5.0 eV

d

0.9 eV

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

E=hv=hcλ

E=6.626×1034×3×1084000×1010=4.97×1019J=4.97×1019J1.6×1019J  eV1=3.1  eV

KE=12mv2=12×9×1031kg×(6×105ms1)2=1.62×1019J[1J=kg.m2s2]=1  eV

According to photoelectric effect, 

K.E.=hvhv0

hv0=hvK.E.

Work function (W0)=EK.E.=3.11=2.1eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring