Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What mass of 80% pure CaCO3 will be required to neutralize 50 mL of 0.5M HCl solution.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.56 g

b

1.25 g

c

1.32 g

d

3.65 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

CaCO3+2HClCaCl2+CO2+2H2O

No.of moles of HCl = M.V (L)

= 0.5 x 501000

= 0.025 moles.

1 mole of CaCO3 requires  2 moles of HCl

100g of CaCO3 2 moles of HCl

              ?              by 0.025g of HCl

=100×0.0252=1.25g

Mass of 80% pure CaCO3

=1.25×10080=1.56g

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring