Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What quantity of ammonium sulphate is necessary for the production of NH3 gas sufficient to neutralize a solution containing 292 g of HCl ? HCl=36.5;  NH42SO4=132;NH3=17

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

272 g

b

403 g

c

528 g

d

1056 g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 HCl=36.5;  NH42SO4=132;NH3=17NH42SO4132    2NH3  2HCl236.5=73gSince 1 mole of NH42SO42 NH3 which consumes 2moles ofHCl for neutralization 73g  HCl  132  g  NH42SO4292  g  HCl    528  g  NH42SO4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring