Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What should be the bill for the month of March for a heater of resistance 60.5 Ω connected to 220 V mains? The cost of energy is Rs.2.5 per kW h and the heater is used for 3 hours daily.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

116 rupees

b

126 rupees

c

146 rupees

d

186 rupees

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

Resistance (R) of the heater = 60.5 Ω

Potential difference (V) = 220 V.

The power (P) of the heater is

P=V2R P=220×22060.5=4840060.5 =4840060.5 P=800 W

Energy consumed by the heater in a day = P × t

= 800 W × 3 h

= 2400 W h

There are 31 days in the month of March

Energy consumed by the heater in 31 days

= 2400 × 31

= 74400 Wh = 74.4 kWh

For 1 kWh, the charge is 2.5 rupees.

So, for 74.4 kWh, the charge will be = 74.4 × 2.5

= 186 rupees.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
What should be the bill for the month of March for a heater of resistance 60.5 Ω connected to 220 V mains? The cost of energy is Rs.2.5 per kW h and the heater is used for 3 hours daily.