Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

What would be the energy required to dissociate completely 1 gram of Ca-40 into its constituent particles?

Mass of proton = 1.007277amu

Mass of neutron — 1.00866 amu

Mass of Ca-40 = 39.97545amu 

(Take one amu = 931 MeV)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.813 x 1024 eV

b

4.813 x 1024 MeV

c

4.813 x 1023 MeV

d

None of these

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass defect

m=20(1.007277+1.00866)-39.97545        =40.31874-39.97545        =0.34329 amu

Binding energy 

=0.34329 x 931 = 319.6 MeV

When one atom of Ca-40 completely dissociates, the energy to be supplied =319.6 MeV.

Number of atoms in 1 g of Ca-40 = 6.023 x 102340

                                                     =1.506 x 1022

The emergy required for the dissociation of 1 g of Ca-40

=319.6 x 1.506 x 1022 =4.813 x 1024 MeV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring