Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When 0.01 mol of an organic compound containing 60% carbon was burnt completely, 4.4g of CO2 was produced. The molar mass of compound is gmol1  (Nearest integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 200.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let M is the molar mass of the compound (g/mol) 
mass of compound = 0.01M gm.  
Mass of carbon  = 0.01M  ×60100
Moles of CO2 from combustion =4.444=moles  of carbon
 0.01M12×60100=4.444
 M=4.444×10060×120.01=200gm  /mol

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
When 0.01 mol of an organic compound containing 60% carbon was burnt completely, 4.4g of CO2 was produced. The molar mass of compound is g mol−1  (Nearest integer)