Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When 100ml of 0.06M Fe(NO)3, 50ml of 0.2M FeCl3 and 100ml of 0.26M Mg(NO3)2, are mixed; the concentration of NO3- ions in the final solution is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.028M

b

0.32M

c

0.12M

d

0.28M

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mixture of solutions contain

A) 100ml of 0.06M Fe(NO3)3

B) 50ml of 0.2M FeCl3

C) 100ml of 0.26M Mg(NO3)2

 

NO3- ions are present only in solution (A) and solution (C)

Solution(A) [Fe(NO3)3]

 

0.06;=;large n_{Fe(NO_3)_3} times frac{1000}{100}
large n_{Fe(NO_3)_3} = 6 times 10^{-3}

nNO3-(from ferricnitrate) =6×10-3×3

Solution(C) [Mg(NO3)2]

 

large 0.26;=;n_{Mg(NO_3)_2} times frac{1000}{100}
large n_{NO_3^-}

nNO3- [from Mg(NO3)2] =0.026×2= 0.052

Total moles of NO3-ions in the mixture =(18×10-3) + 0.052= 0.07

Total volume of solution = (100 + 50 + 100)ml = 250ml

MNO3-in the mixture =0.07×1000250=0.28 M

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring