Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When 200 mL solution of HCl of pH=2 is mixed with 300 mL solution of NaOH pH=12, the pH of resulting solution is (log2 = 0.3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12

b

2.7

c

8

d

11.3

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

HCl+NaOHNaCl+H2O

pH = -log[H+]moles=concentration×volume

Explanation: For HCl, pH = 2

pH = -log[H+]

2 = -log[H+]

[H+] = 10-2 = 0.01M

moles=concentration×volume = 0.01 x 200 =2

Similarly, for NaOH pH =12 then pH + pOH = 14

12 + pOH = 14

pOH = 14-12 = 2

pOH = -log[OH-]

2 = -log[OH-]

[OH-]=10-2 = 2

moles = 0.01 x 300 = 3

Total volume = 200 + 300 = 500ml

Out of 3 moles of NaOH, 2 moles of NaOH will be neutralized with 2 moles of HCl (3-2=1).

the [OH-] concentration remaining = 1500 = 2×10-3M

pOH = -log[OH-] = -log[2×10-3]= 2.70

Then pH + pOH = 14

pH = 14 - 2.70 = 11.3.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring