Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When a gas is bubbled through water at 298 K, a very dilute solution of the gas is obtained. Henry’s law constant for the gas at 298 K is 100 kbar. If the gas exerts a partial pressure of 1 bar, the number of millimoles of the gas dissolved in one litre of water is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.0555

b

5.55

c

0.555

d

55.5

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

KH=100kbar=105bar,P=1bar
P=KH×xAxA=PKH=1100×103=105
Moles of water= 100018 = 55.5
Weight of water=1000g ( 1000 mL=1000 g)
Mole fraction = 10-5x55.5+x

As 55.5 >>> x, thus neglecting x from denominator
105=x55.5x=55.5×105 moles  
or 0.555 millimoles.
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring