Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When a gas is bubbled through water at 298K, a very dilute solution of the gas is obtained. Henry's law constant for the gas at 298K is 100kbar. If the gas exerts a partial pressure of 1 bar, the number of millimoles of the gas dissolved in one litre of water is(round off the answer to two digits after the decimal point)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

kH=100kbar,p=1barp=kH× molefraction 

Mole fraction =pkH=1100×103=105

Mole fraction = Mole of gas  Total moles 

 Moles of water = Weight of water  Molecular weight of water 

 Weight of water =1000g (1000mL=1000g)

 Moles =100018=55.5 Mole fraction =105=x55.5+x

As 55.5 >>> x, thus neglecting x from denominator

105=x55.5x=55.5×105 moles  or 55.5×102 millimoles =0.555 millimoles 0.56 millimoles.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring