Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When a transistor amplifier having current gain of 75 is given an input signal voltage Vi=2 sin157t+π2mV .If input  resistance is Ri=500Ω and resistance in the collector circuit is  2000Ω, The output signal voltage is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

V0=0.6 sin(157t+π)V

b

V0=0.6 sin(157t+3π2)V

c

V0=0.8 cos157t V

d

V0=1.2 sin157t+3π2V

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Since the current gain is β = 75 , Voltage gain Av=2000500 x 75=300

The transistor must be a common emitter amplifier. 

Peak value of output voltage = 300 x 2 x 10-3v=0.6V

In common emitter configuration, The phase difference between output and input signal voltage is 180o

V0=600 sin(157t+π2+π) mV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring