Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When photons of energy 4.25eV strike the surface of metal A, the ejected photoelectrons have maximum kinetic energy, TA expressed in eV and de-Broglie wavelength λA. The maximum kinetic energy of photoelectrons liberated from another metal B by photons of energy 4.70eV is TB=TA-1.50eV. If  de-Broglie wavelength of these photoelectrons is λB=2λA, then find

 the work function WA of metal A and the work function WB of metal B.


 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.25 ev, 0.5ev

b

2.25 ev 2.5ev

c

1.25 ev, 5ev

d

0.5 ev ,1ev

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Kmax=E-W

Therefore, TA=4.25-WATB=TA-1.50=4.70-WB

equations (1) and (2) gives,

WB-WA=1.95eV

de Broglie wavelength is given by

λ=h2Km

λ1K

K=KE of electron 

  λBλA=KAKB

  2=TATA-1.5

  TA=2eV

From equation (1), we get

WA=4.25-TA=2.25eV

From equation (3), we get

WB=WA+1.95eV=(2.25+1.95)

  WB=4.20eV

  TB=4.70-WB=4.70-4.20=0.50eV


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring