Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

When sucrose, C12H22O11, is dissolved in H2O in the presence of an acid catalyst it reacts according to the equation C12H22O11+H2O2C6H12O6 with a rate law of Rate =kC12H22O11. If 3.00 g of sucrose decreases to 2.70 g in 2.50 hours in the presence of a certain concentration of an acid catalyst, what is the half-life for this reaction under these same conditions?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12.5 hours

b

37.9 hours

c

16.4 hours

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Rate =kC12H22O11[First order reaction]

3gm2.7gm,[T=5 hours]

Total value V(L) C12H22O11 molar mass

3m.v2.7mv 2.5 hours 

general equation of 1st order

reaction = A=A0ekt

A0 = Initial conventration of Reactent

A = Concentration of Reactent after time 

A0=3mv,A=2.7mv,t=2.5 hrs 2.7Am=A0ekt=3m+ek(2.5)ek(2.5)=0.9k(2.5)=ln(0.9)=0.106k=0.042i hour 

k=0.0421 hour 1

Ist order t1/2=ln2k=0.6930.0421 hour =16.4 hours _

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
When sucrose, C12H22O11, is dissolved in H2O in the presence of an acid catalyst it reacts according to the equation C12H22O11+H2O⟶2C6H12O6 with a rate law of Rate =kC12H22O11. If 3.00 g of sucrose decreases to 2.70 g in 2.50 hours in the presence of a certain concentration of an acid catalyst, what is the half-life for this reaction under these same conditions?